Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze

Historia

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej to uczelnia z ponad 30-letnią tradycją. Jej początki sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku.

(Jak powiedział dyr. Pawłowski: „Czas pokazał, że stworzenie tak znamienitej uczelni technicznej na naszym terenie było ze wszech miar pożądane, umożliwiło bowiem wykształcenie kilku tysięcy absolwentów, którzy wnieśli trwały wkład w rozwój regionu jeleniogórskiego”).

Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze z siedzibą w Cieplicach Śląskich Zdroju powstała jako rezultat porozumienia zawartego w Jeleniej Górze w dniu 31 maja 1975 r. między Politechniką Wrocławską-reprezentowaną przez JM Rektora prof. dr. hab. Tadeusza Porębskiego, a Naczelnikiem Miasta i Powiatu w Jeleniej Górze – mgr. Maciejem Szadkowskim. Miała kształcić na kierunku elektrycznym i mechanicznym po jednej grupie studenckiej, na studiach stacjonarnych i studiach dla pracujących. Jednak przygotowania do prowadzenia działalności dydaktycznej rozpoczęły się kilka lat wcześniej, kiedy to Rektor powołał na organizatora filii: doc. dr. inż. Henryka Mońkę z Instytutu Układów Elektromaszynowych Politechniki Wrocławskiej.

Filia była kontynuacją 20-letniego istnienia Politechniki Wrocławskiej w województwie jeleniogórskim: najpierw jako punktu konsultacyjnego, potem odrębnej grupy jeleniogórskiej, studiującej w filii wałbrzyskiej. Ostatecznie studia uruchomiono w 1976 r., po wykonaniu prac adaptacyjno-remontowych w Pałacu Schaffgotschów.

Z dniem 1 maja 2004 r. po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym filia w Jeleniej Górze przekształciła się w Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej. Pierwsi absolwenci filii (studium wieczorowe) uzyskali dyplomy w 1979 r. Do roku 1985 studia ukończyło 360 osób, do 1996 – ponad 700, a do 2006 – 1729 osób.

Mury tej uczelni opuściło już kilka tysięcy absolwentów. Aktualnie w Ośrodku studiuje 800 studentów.

Nadzór nad działalnością ZOD sprawuje Rektor. Bezpośrednim przełożonym dyrektora ZOD-u jest Prorektor ds. Nauczania. Nadzór nad działalnością dotyczącą toku studiów należy do dziekana. Pracami sekretariatu toku studiów kieruje kierownik sekretariatu, nad którym czuwa zastępca ds. organizacji dydaktyki.

Funkcję dyrektorów filii pełnili kolejno: doc. dr inż. Henryk Mońka (1975-1982), dr inż. Karol Pelc (1982-1985), doc. dr inż. Jan Kośmider (1985-1990). Od 1990 r. do dnia dzisiejszego stanowisko to piastuje dr inż. Maciej Pawłowski.